Cyklokarpaty Rzyki. Relacja

W mocno okrojonym sezonie 2020 na szczęście była okazja pościgać się na prawidziwie góskiej trasie w Rzykach, obok Andrychowa. Od kilku lat Grzesiek Prucnal lokalizuje tutaj ostatnie zawody sezonu. Taką wisienkę na torcie.

Poranne dylematy

Jak to zwykle wczesną jesienią bywa pogoda jest wielką niewiadomą, a w zasadzie loterią. Podobnie jak we wcześniejszej edycji w Myślenicach (która dalej śni mi się po nocach) prognozowano opady deszczu. Muszę przyznać, że prognozy się sprawdziły. W drodze na zawody była ulewa, na parkingu ludzie chodzili z parasolami. Niektórzy z troski o swój sprzęt, zastanawiali się czy wystartować. Ja nie miałem wątpliwości. Skoro już przyjechałem, to przy tak ubogim w starty roku, na tej trasie musiałem wystartować. Swoją drogą w ekipie Cyklokarpat najprawdopodobniej jest zaklinacz deszczu, gdyż na pół godziny przed startem przestało padać. Co więcej pojawiło się słońce.

Na trasie

Punktualnie o 11 wystartował dystans mega czyli niespełna 40 km. Asfaltowy stosunkowo płaski początek rozpoczął się leniwie, z pogaduszkami w czołówce. Nie było ekip CST czy JBG, które na pewno nadały by od razu inne tempo. Z drugiej strony większość osób miała świadomość co ich czeka i że zdążą się jeszcze pościgać. A było gdzie się zmęczyć. Płaskie fragmenty w zasadzie nie występowały, a jeśli już były, to kamienie, które tam się znajdowały i tak utrudniały jazdę.

Trasa obfitowała w trudne i wymagające zjazdy i podjazdy (czasem podejścia). Nie brakowało kamieni każdej wielkości oraz gałęzi. Jakby komuś było mało to błoto też było i brodzenie w koleinach z wodą. Jak dla mnie jest tu wszystko czego szukam w górskim maratonie MTB. Dodatkowo odcinki asfaltowe występują w śladowych ilościach, co bardzo mi odpowiada. Z tego co widziałem na mecie u każdego występował uśmiech, a niektórzy z tym uśmiechem opowiadali ile to gleb zaliczyli.

Coś na osłodę

Rzyki zawsze są dużym sprawdzianem dla zawodników i sprzętu, który dostaje mocno w kość. Patrząc na frekwencję dochodę do wniosku, że lubimy dostawać w kość. Organizacja jak na każdej imprezie Cyklokarpat stała na wysokim poziomie. Odpowiednie oznakowanie, bufety i cała reszta to już po prostu standard w tym cyklu. Na osłodę skromnego sezonu przygotowano jeszcze 10 października szosowy rajd w Bieszczadach.

Wyniki: (timedo.pl)


Hobby kobiety:

 1. Monika Piątkowska (Motorola Bike Team)
 2. Michalina Bąk (Puchałka Sport)
 3. Agnieszka Stępień (POGOŃ APTIV)

Hobby mężczyźni:

 1. Tomasz Sikora (TKKF Uklejna Myślenice)
 2. Paweł Dryniak (Harda Horda)
 3. Marek Olszewski (TriDivision)

Mega kobiety:

 1. Dagmara Ochot
 2. Klaudia Powroźnik (BARAN CYCLING TEAM)
 3. Iza Żeszczyńska

Mega mężczyźni:

 1. Bartosz Janowski (SUP LIFTING TEAM BUGLA BIKE SERVICE)
 2. Piotr Sajdak (CYCLO TRENER TEAM)
 3. Tomasz Leśniak (Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów)

Zdjęcia: CK

Komentowanie jest wyłączone.