Tacx Antares T1000

Niewielu moich znajomych przypuszczało, że kiedykolwiek dam się namówić na trenażer. Mieli rację, bo kupiłem rolkę…, a to zupełnie co innego. Szyderstw i nabijania nie uniknąłem, ale duma pozostała nietknięta.

Szerokość wałków to: 40 cm. Jednak przy jeździe z niską prędkością…wydają się być znacznie węższe.

Dlaczego?

Do zakupu przekonał mnie fakt, że aby na tym jeździć, nie wystarczy kręcić nogami maksymalnie szybko w nadziei, że kolejne sekundy będą mijały w nieco szybciej. Na rolce dochodzi element równowagi, a co za tym idzie praca większej ilości mięśni, nawet jeśli po godzinnej sesji nie czujemy zakwasów na brzuchu. Podoba mi się również to, że jeśli się zagapię, stracę koncentrację, to spadnę z rolki…taka lekka adrenalina jest potrzebna w zimnym i ciemnym garażu.

Gdzie jeździć?

Jak już wspomniałem, zimny garaż to jest to! Jeśli macie taką możliwość i temperatura w pomieszczeniu mieści się w przedziale 10-14 °C, to prawdopodobnie nie potrzebny będzie nawet wiatrak. Spodenki na szelkach w zasadzie wystarczą.

Jak jeździć

Jeśli planujecie jeździć w mieszkaniu, to niezbędne będą gładkie opony. Opony MTB generują tak duży hałas, dodatkowo spotęgowany zamkniętym pomieszczeniem, że prędzej czy później nawet nam przestanie się to podobać. Zwykłe opony szosowe są ok., a pod rolkę warto podłożyć np. gumową karimatę, która wytłumi trochę wibrację. Pomimo dobrych płynnie działających łożysk, przy dużych prędkościach rolkę słychać i sąsiedzi mogą do nas wpaść…niekoniecznie po cukier.

Pomysł

  • Kręcenie na maksa to jedna z podstawowych funkcji rolki. W ten sposób wielu zawodników rozgrzewa się przed zawodami, dzięki czemu już na starcie mięśnie są odpowiednio rozgrzane, a my nie czujemy zmęczenia.
  • Najtwardsze przełożenia w szosówce dają nam wystarczający opór do ćwiczenia wytrzymałości siłowej. Jeśli ćwiczysz na oponach MTB, opór jest już wystarczająco duży nawet na środkowym zakresie kasety.
  • Jeśli się już mocno rozgrzaliśmy, zawsze można nieco zwolnić. Jazda maksymalnie wolno na lekkich przełożeniach, uczy utrzymania równowagi, a rolka robi się węższa, niż jest w rzeczywistości. Pracują mięśnie brzucha, a organizm uczy się dobrej stabilizacji.
  • Jeśli potrzebujemy twardych obrotów, zawsze można się wspomóc przednim hamulcem imitując w ten sposób mocny podjazd. Oczywiście, nie ma co przesadzać, ponieważ obręcze lub tarcze bez pędu powietrza mają również słabsze chłodzenie
  • Kolejny ciekawym pomysłem jest rozpędzenie się i przejście do pozycji stojącej. Tak czekamy aż rolka się zatrzyma i z pozycji stojącej staramy się utrzymać równowagę, lekko rozpędzając rower.
  • Harda wersja to jazda na skraju rolki. Przydatna zwłaszcza w jeździe MTB a zwłaszcza w CX, gdzie często trzeba mocno balansować, żeby utrzymać się na wąskiej ścieżce.
W filmie przedstawiamy bliżej, trzy z wymienionych ćwiczeń

Fakty

Antares T1000 to najprostszy produkt od Tacxa. Pasuje do wszystkich wielkości kół, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Trudno dopatrywać się w tak prostej konstrukcji większych zalet lub wad. Cicha płynna praca rolek to podstawowe wymaganie, jakie można stawiać, a ten model wywiązuje się z niego w 100%.

Film i zdjęcia: http://peesmovie.pl

Komentowanie jest wyłączone.