Cyklokarpaty Krosno. Zapowiedź

Jeszcze niby lato, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ciepła pora roku ma się ku końcowi… Ale nie ma co się załamywać, trzeba naszykować dwa kółka i dowolnie wybranym środkiem transportu udać się do Krosna. Liczymy na to, że pogoda dopisze i – zgodnie z długoterminowymi prognozami – utrzyma się przyjemna, późnoletnia aura, z jesienną zapowiedzią w postaci kwitnących wrzosów i nieco ozłoconych liści…

Trasy

Trasy w Krośnie to kwintesencja przyjemności z jazdy. Choć nie są ekstremalnie trudne, jednak nie brak na nich technicznych sekcji, malowniczych łąk, no i oczywiście ukochanych przez wszystkich kolarzy interwałów: stromych ścianek do wspinaczki i szybkich leśnych zjazdów 🙂

Organizatorzy jak zwykle przygotowali cztery dystanse. Family w Krośnie to propozycja 12-kilometrowej, rodzinnej wycieczki, na której przewyższenia praktycznie nie będzie (88 m). Hobby zapowiada się już trudniejsze, do przejechania będzie 28,2 km przy 655 m różnicy wzniesień. Mega to dystans 46,1 km i 1179 m przewyższeń, zaś Giga – odpowiednio 63,9 km i 1745 m różnicy wzniesień.

Jako pierwsi o godz. 11:00 wyruszą zawodnicy Mega i Giga. Tuż po nich, o godz. 11:30 wystartuje Family i Hobby. O godzinie 12:00 przyjdzie kolej na najmłodszych uczestników Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty – wtedy rozpocznie się Kids Race na obszarze miasteczka zawodów.

Szkło

Być może wielu nazwa Krosna kojarzy się przede wszystkim z krosnem tkackim – poniekąd słusznie, gdyż ów średniowieczny gród przez wiele wieków był znanym ośrodkiem handlu suknem – jednak obecnie miasto słynie przede wszystkim z hut szkła i ich niepowtarzalnych wyrobów. Warto więc zarezerwować sobie nieco więcej czasu i na własne oczy zobaczyć, jakie perełki kryje w sobie Miasto Szkła.

Historia szklarskiego fachu w Krośnie jest stosunkowo krótka – liczy niecałe 100 lat. Jego dzieje, a także tajniki produkcji stosowanej w krośnieńskim przemyśle szklarskim przybliża Centrum Dziedzictwa Szkła, działające przy samym Rynku od 2012 r. Zwiedzanie Centrum trwa około dwóch godzin, możliwe jest od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-17:00, zaś w niedziele od 11:00 do 17:00.

Miasto

Oczywiście Krosno to nie tylko szkło. Jak już się rzekło, jest to średniowieczne miasto i jako takie zachowało wiele cennych zabytków i pamiątek. Nie bez powodu Krosno było nazywane „parva Cracovia” – czyli „mały Kraków”: tutejsze renesansowe sukiennice do złudzenia przypominały te z dawnej stolicy Polski. Najstarsza zachowana kamienica wójtowska na krośnieńskim Rynku pochodzi z XV wieku.

Nieopodal Rynku znajduje się zabytkowa bazylika kolegiacka Świętej Trójcy. Jako kościół farny, jest najstarszą świątynią w mieście. Wzniesiona została w stylu gotyckim w połowie XIV wieku. Obok bazyliki wznosi się najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny budynek w Krośnie: Wieża Farna. Z jej szczytu rozciąga się spektakularny widok na krośnieńską starówkę. Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w weekendy od 10:00 do 16:00, choć najlepiej przyjść w południe – wtedy to z wieży rozbrzmiewa hejnał.

Zwiedzanie

Oczywiście Krosno i jego okolice to wymarzone miejsce do zwiedzania na rowerze. Można zacząć od rekreacyjnej, 15-kilometrowej pętli po mieście, a przy większych zasobach czasowych – wybrać się nieco dalej. Propozycje tras i ich zarys na mapie dostępne są na stronie http://visitkrosno.pl/pl/miejsca/trasy_rowerowe_po_bogatych_w_atrakcje_okolicach_krosna.

Około 10 kilometrów na północ od Krosna, a więc w zasięgu przejażdżki rowerem, znajdują się ruiny średniowiecznego Zamku Kamieniec. Jego historia okazała się tłem dla „Zemsty” Aleksandra Fredry, który w XIX wieku stał się właścicielem tej warowni. Zamek można zwiedzać od 16 kwietnia do 31 października, w dni powszednie godzinach 9:30-18:00, a w soboty i niedziele od 9:30 do 19:00.

2 kilometry dalej znajduje się Rezerwat Prządki. Tworzy go zespół ostańców skalnych, z których najwyższe przekraczają 20 metrów. Z nazwą rezerwatu związana jest legenda: otóż skały to w istocie zamienione w kamień prządki, które zostały w ten sposób ukarane za wykonywanie swojej pracy w dni świąteczne.

Do obu podkarpackich perełek: Zamku Kamieniec i Rezerwatu Prządki można się również dostać nieco krótszą drogą na piechotę, idąc szlakiem zielonym z centrum Krosna, do rezerwatu odbijając z zamku szlakiem w kolorze czarnym.

Widzimy się zatem w Mieście Szkła!

Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Krosno. Bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race realizowane są przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Zgłoszenia: https://cyklokarpaty.pl/krosno/

Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Komentowanie jest wyłączone.