MtbCrossMaraton Starachowice. Zapowiedź

Ruszamy z sezonem 2022! Po dwóch latach pełnych rozmaitych perturbacji i ciągłych zmian w kalendarzach zawodów w końcu ruszamy zgodnie z planem. Nie był to wygodny czas dla zawodników chcących regularnie startować w zawodach, ale również organizatorzy nie mieli łatwo. Jak wiecie, jazda na rowerze nie zawsze wiąże się z samymi przyjemnościami, co hartuje nasze ciało, ale i głowę. Teraz będzie już z wiatrem!

Nowość na start

Starachowice to nowość w tegorocznym kalendarzu MtbCrossMaraton. Trochę się przeraziłem po sprawdzeniu na mapie, jak tam daleko z perspektywy Krakowa. Z całą pewnością dojazd z Warszawy jest znacznie szybszy. Mimo wszystko są trzy mocne argumenty, dla których warto się tam wybrać:

  1. Im bardziej na północ tym lepiej. Wydaje się, że Góry świętokrzyskie idealnie nadają się na MTB w takim okresie jak marzec czy kwiecień. Południe kraju jest jeszcze zdecydowanie za mokre na jazdę w terenie. Odwiedziłem ostatnio nie tak odległe góry, przygotowany jak na przechadzkę po parku, a przydałby się zdecydowanie ekwipunek jak na atak szczytowy na K2. Wygląda na to, że jeszcze trzeba odczekać kilka tygodni, żeby południowe góry oczyściły się ze zmarzniętego śniegu i lodu.
  2. Oczywiście jestem ciekaw nowej trasy. Patrząc na zdjęcia satelitarne poziom MtbCrossMaraton zostanie zachowany i jedyny asfalt jaki zapamiętamy, to ten z okolicy parkingu. Co prawda zapowiada się kilka prostych po horyzont, ale w lesie zawsze to milsza perspektywa.
  3. Nic tak nie buduje formy jak dobra rywalizacja. Bez względu na to w jakiej jesteśmy formie, zawsze znajdziemy się w grupie, w której będziemy rywalizować z kimś na podobnym poziomie. To zawsze nakręca do mocniejszej jazdy, mocniejszej niż na najmocniejszym treningu.

Jaki dystans wybrać?

W MtbCrossMaraton zawsze stanowi to dla mnie lekki problem. Tak naprawdę potrzebowałbym dwa numery startowe i raz jeździć dystans Fun a raz Masters. Jeśli ktoś z was chce się tylko dobrze bawić, to takie rozwiązanie jest legalne i wcale nie jest złe. Osobiście lubię dystanse 40-50 km. z pionem na poziomie 1K-2K. Dystans Master to zazwyczaj coś większego niż 50 km., ale tak jak w Starachowicach, przewyższenia niekoniecznie muszą przekraczać 1000 metrów. Więc jeśli ktoś chciałby już na początku kwietnia dać sobie mocniejszy wycisk, to najdłuższy dystans zdecydowanie się do tego nadaje.

Oczywiście organizatorzy wciąż utrzymują sprawdzoną formę rywalizacji i poza najdłuższym dystansem Master mamy do wyboru najbardziej mi odpowiadający dystans Fun oraz coś dla sprinterów Family.

Góral pogody nie przewidzi

Jaka pogoda czeka nas w ten weekend? Na to pytanie nawet zakopiańscy górale nie znają odpowiedzi, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie to sielankowe przedwiośnie znane z ostatnich weekendów. Trudno jednak nie być ostatnio do tego przyzwyczajonym. Jeśli tylko wychodzicie regularnie z domów, to zapewne zauważyliście, że dzień rozpoczynamy głęboką zimą a kończymy pogodnym latem. Wiosna!

https://www.mtbcross.pl/pokazSzczegolyWydarzenia/mtbcrossmaraton_starachowice,45.html

Komentowanie jest wyłączone.