Puchar Świata. Snowshoe

Przedostatnia edycja Pucharu Świata odwiedziła Amerykę Północną i w tych rejonach zostaniemy już do końca sezonu 2023. W Snowshoe poznaliśmy już pierwszych zwycięzców klasyfikacji generalnej. Puck Pieterse została najlepszą zawodniczką w rywalizacji XCO. Na resztę rozstrzygnięć, musimy zaczekać do ostatniej rundy, która odbędzie się w Kanadzie.

Pierwszy raz

Ameryka Północna to dobre miejsce na mapie, żeby zrealizować swoje marzenia. Tak też się stało w ubiegły weekend. Najpierw swoje pierwsze zwycięstwo w XCO zapewniła sobie Laura Stigger. Zrobiła to w doskonałym stylu, dobrze czując się na amerykańskiej trasie, która dla wielu okazała się być jedną z trudniejszych w sezonie. Sekcji, na których można było zyskać lub stracić cenny czas, było aż nadto. We wszystkich tych sekcjach Laura radziła sobie bardzo dobrze i co ważne, unikała małych błędów, które potrafią wytrącić z pełnej koncentracji.

Swoje pierwsze zwycięstwo w XCO, zanotował również Jordan Sarrou. Trudno mi było uwierzyć, że jest to dla niego dopiero pierwsza wygrana w wyścigu głównym Pucharu Świata. Oczywiście, Jordan wygrywał już w swojej karierze. Wygrał też Mistrzostwo Świata, ale w pucharowej rywalizacji trudno było się przebić przez bardzo mocną czołówkę, napędzaną wiele lat głównie przez Nino Schurtera. W Snowshoe również Szwajcar stanowił najgroźniejszą konkurencję dla Sarrou, i to on stoczył z Francuzem walkę na ostatniej prostej.

Test opon

Dawno już nie oglądałem wyścigu, w którym byłoby aż tyle defektów w czołowej grupie. Mówię głównie o wyścigu mężczyzn, choć i u kobiet takie sytuacje miały miejsce. Zjazdy po kamienistych sekcjach na pełnym gazie musiały jednak zebrać swoje żniwa. Dwóch zawodników musi wyjątkowo żałować, że szczęście tym razem nie sprzyjało.

Pierwszy z nich to Luca Schwarzbauer, któremu defekt przytrafił się w momencie, gdy był liderem niedzielnej rywalizacji. Wiele też wskazywało, że podium to minimum jakie może osiągnąć na trasie w Snowshoe. Sama trasa chyba też Niemcowi mocno leżała i nie tracił w żadnej z sekcji. Do alei serwisowej zjechał jeszcze jako lider, ale wymiana tylnego koła trwała dość długo. To oczywiście zepchnęło go mocno w klasyfikacji, a na nadrabianie nie było już czasu. Na pewno ucierpiało również morale zawodnika, który wiedział, że dogonić tak mocną czołówkę będzie niezwykle ciężko.

Kolejnym z pokrzywdzonych był Mistrz Świata Thomas Pidcock, który po asekuracyjnie przejechanym piątkowym XCC, w wyścigu głównym miał ochotę na zwycięstwo. Podobnie jak Luca, jechał bardzo dobrze i nawet defekt przedniego koła nie zahamował jego szarży po zwycięstwo. Druga wymiana koła już bardziej wystopowała jego ambicję. Pidcock ostatecznie zajął piąte miejsce, więc należy przypuszczać, że Sarrou miał tego dnia sporo szczęścia.

Jeszcze większy powrót Colombo

O powrocie młodego Szwajcara pisaliśmy już w podsumowaniu ubiegłej edycji Pucharu Świata. Progres jaki zrobił Filippo jeszcze w tym sezonie, budzi podziw. W Snowshoe zajął dziewiąte miejsce, tracąc mniej niż minutę do Sarrou. To pokazuje jakim potencjałem dysponuje Szwajcar, który jeszcze niedawno tylko marzył o powrocie do ścigania. Jeśli wróci na odpowiednie tory, to oczywiście w przyszłym sezonie będzie konkurencją dla największych zawodników. Przyszły rok jest też sezonem olimpijskim, a imprezy tego kalibru lubią sensacje. Najpierw oczywiście trzeba zdobyć kwalifikację olimpijskie, a jak powszechnie wiadomo, Szwajcaria i Francja dysponują wieloma zawodnikami, którzy spokojnie mogą powalczyć o dobry wynik na tak dużej imprezie.

Pierwszy sezon Puck

Chyba każdy chciałby zaliczyć taki sezon jak ma obecnie Puck Pieterse, w swoim pierwszym roku startów w elicie kobiet. Wygrała już w tym roku bardzo dużo. Kilka Pucharów Świata XCO. Coraz lepiej radzi sobie w XCC, gdzie również poznała już smak wygranej i ma dużą szansę na wygranie klasyfikacji generalnej. Wygrała Mistrzostwa Europy, a najważniejsze, że przez cały sezon prezentuje wysoki poziom i widać, że jazda MTB sprawia jej olbrzymią radość.

Uczciwie trzeba przyznać, że do obecnego sezonu podeszła bez większych presji i chyba nikt nie liczył na aż tak dobre wyniki bardzo młodej Holenderki. Kolejne lata będą już bardziej wymagające i każda z zawodniczek będzie już dokładnie wiedziała na co stać Puck. Taka sytuacja nie jest pierwszą w historii XC, a w kobiecym peletonie powtarza się dość regularnie. Osobiście bardzo jestem ciekaw jej wyników w przełajach. Czy znajdzie jeszcze siły na zimową rywalizację na tak wysokim poziomie i przy tak dużej intensywności startów, jak ma to miejsce w kalendarzu przełajowym.

Jajko z bekonem

Patrząc na formę jaką prezentuję młody zawodnik teamu Cannondale – Charlie Aldridge, trudno nie być pod wrażeniem. Chłopak ma dopiero 22 lata a już wygląda na niezłego atletę. Co najważniejsze, już jest na takim poziomie siłowym, że bez kompleksów rywalizuje z najlepszymi podczas wyścigów XCC. Wciąż brakuje mu oczywiście doświadczenia i wytrzymałości, które pozwolą osiągać lepsze wyniki w wyścigu głównym, ale myślę, że jest na dobrej drodze. Zastanawiam się jaki jest sekret Brytyjczyków, do osiągnięcia takiej sylwetki przed 25 rokiem życia. Aldridge nie jest tu jedynym przykładem. Zoe Backstedt, znana głównie z przełajów i szosy, już widać, że ma podobne warunki siłowe a dziewczyna ma dopiero 19 lat. Sekret musi być w jedzeniu, a najbardziej podejrzewam klasyczne brytyjskie śniadanie.

Patriotycznie

Podczas zawodów w Snowshoe, jak zwykle z dobrej strony starają się pokazać zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku inaczej nie było, a za największą wygraną należy uznać czwarte miejsce Savilii Blunk w wyścigu głównym, zwłaszcza że do rywalizacji przystąpiła w koszulce Mistrzyni USA. Z dobrej strony starała się zaprezentować również Haley Batten i 7 miejsce w XCC i 8 w XCO, należy uznać za dobry wynik. Zakładam, że chciała choć w jednej z tych rywalizacji stanąć na podium, ale w tym roku taki wynik jest i tak lepszy od oczekiwań. Powody do świętowania ma również fabryczny team Treka, który podobnie jak zawodnicy teamu Specialized, zawsze chcą błyszczeć w USA. Evie Richards wygrała rywalizację XCC, a Jolanda Neff pojechała kapitalne zawody XCO, dając prawdziwy popis na trudnych sekcjach zjazdowych.

Wyniki: https://mtbdata.com/comp/uci-mtb-world-cup-xcoxccxcmdhi-28-sep-01-oct-2023/results

Komentowanie jest wyłączone.